بیمه شخص ثالث چیست؟

بیمه شخص ثالث چیست؟

 

بیمه شخص ثالث در واقع از زیر شاخه های بیمه مسئولیت می باشد که همان بیمه مسئولیت دارندگان وسائط نقلیه موتوری زمینی است که البته بدلیل کاربردی بودن و فراوانی و البته اجباری بودن بهمراه بیمه بدنه اداره کل مستقلی بنام اداره کل بیمه اتومبیل در بیمه ایران کار خدمات رسانی به مشتریان را بر عهده دارند.

بیمه شخص ثالث که در گذشته به نام بیمه اجباری شخص مسوولیت مدنی دارندگان وسایل نقلیه موتوری زمینی خوانده می شد از تاریخ 20 اردیبهشت سال 95 به بیمه اجباری خسارت وارده شده به شخص ثالث در اثر حوادث ناشی از وسایل نقلیه تغییر نام یافت .

دلیل اجباری شدن بیمه شخص ثالث وجود تعداد زیاد زندانیان مقصر حوادث رانندگی بود؟؟؟

این بیمه نامه با هدف حمایت از حقوق اشخاص ثالث زیاندیده در سوانح رانندگی برای همه دارندگان وسایل نقلیه ائم از سواری، مسافری، موتورسیکلت و ...بصورت یک قانون اجباری تصویب شده و یک ضرورت برشمرده میشود و دامنه مخاطبین وسیعی را در برمی گیرد.همچنین هدف دیگر آن حمایت از خانواده افراد مقصر حادثه می باشد که عموما بدون هیچ تقصیری سرپرست خانواده را از دست داده و سرنوشت این خانواده ها نا معلوم می گردید رائه گردید. از اینرو پیش از استفاده از هر نوع وسیله نقلیه می‌بایست بیمه نامه شخص ثالث و میزان اعتبار آن را برای پوشش دهی خسارت های مالی و جانی در برابر حوادث احتمالی پیشرو بررسی نمایید. منظور از شخص ثالث فرد (یا افرادی) است که توسط راننده مقصر دچار خسارت بدنی و مالی شده اند.

با توجه به محدویت منابع مالی برای هر فرد و ضرورت مدیریت هزینه در زندگی روزمره تلاش افراد حفظ کیفیت خدمات با حداقل هزینه می باشد. بیمه شخص ثالث یکی از راه کارهای ضروری و ملموس در زندگی افراد جهت جبران آسیبهای احتمالی برشمرده می شود.

بیمه شخص ثالث شامل چه پوششهائیست؟؟

به جرات می توان گفت در میان انواع طرح‌های بیمه‌ای که از جانب شرکت‌های مختلف بیمه  ارائه می‌گردد، بیمه شخص ثالث پرمخاطب‌ترین و با نفوذترین نوع بیمه نامه از میان انواع بیمه نامه بشمار می آید. شکی نیست یکی از دلایل اصلی سهم بالای بیمه شخص ثالث در بازار ایران، اجباری بودن این بیمه نامه و البته عواقب سخت نداشتن بیمه شخص ثالث است. به‌صورتی‌که اگر وسیله نقلیه‌ای تحت این پوشش نباشد، ممکن است عواقب جبران‌ناپذیری داشته باشد که به آن خواهیم پرداخت.

اما به‌راستی بیمه شخص ثالث چه مواردی را پوشش می‌دهد و علت نامگذاری این بیمه چیست. در پوشش بیمه شخص ثالث، شخص اول مالک وسیله نقلیه یا بیمه‌گزار از یک سو و شخصیت حقوقی بنام شرکت بیمه یا بیمه‌گر از سوی دیگر و شخص ثالث فردیست که  زیان‌دیده احتمالی غیر از راننده مقصر در حادثه هستند.

برای مثال در یک حادثه رانندگی هزینه درمان، فوت و خسارت وارد شده به اموال تمامی افراد زیان‌دیده، تحت پوشش بیمه شخص ثالث قرار می‌گیرد. راننده مقصر نیز تحت پوشش بیمه حوادث راننده که به تازگی جزئی از بیمه شخص ثالث شده است قرار می‌گیرد. با این تفاوت که بیمه حوادث راننده تنها خسارت های جانی را پوشش می‌دهد و در برابر خسارات مالی مسئولیتی ندارد.

بیمه شخص ثالث را تمامی شرکت‌های بیمه ارائه می‌دهند اما اقبال اکثر مردم ایران بسوی شرکت سهامی بیمه ایران است بطوریکه طبق آمار ارائه شده از سوی بیمه مرکزی 47 درصد خودروها و موتور سیکلتها خود را نزد این شرکت بیمه نموده اند.این در حالیست که تا قبل از اجرایی شدن قانون جدید شخص ثالث برخی از شرکتهای بیمه تا دو ملیون ریال قیمتهای این بیمه را کمتر از نرخ کارشناسی بیمه می نمودند.اما با اجرایی شدن این قانون شرایط مالی همه شرکتها کمابیش یکسان است.

چرا بیمه شخص ثالث با بیمه ایران؟

همانطور که قبلا توضیح داده شد،اقبال اکثر مردم ایران بسوی شرکت سهامی بیمه ایران است بطوریکه طبق آمار ارائه شده از سوی بیمه مرکزی 47 درصد خودروها و موتور سیکلتها خود را نزد این شرکت بیمه نموده اند.در واقع با وجود همه سم پاشیها و تبلیغات منفی نزدیک به نیمی از بیمه گزاران کماکان نزد بیمه ایران خودرو خود را بیمه می نمایند.تفاوت در کیفیت ارائه خدمات مربوط به این بیمه است که می‌تواند تأثیر بسزایی در میزان رضایت بیمه‌گزار داشته باشد.

بیمه ایران با بکارگیری بیش از 3770 دفتر نمایندگی حقیقی و 156 نماینده حقوقی تحت عنوان شرکت خدمات بیمه ای (در مجموع 4256 نمایندگی، کارگزار و شرکت خدمات بیمه‌ای )، بزرگترین شبکه عرضه بیمه در کشور را در اختیار دارد و با دارا بودن 205 شعبه و مجتمع خدمات‌ بیمه‌ای فعال در سراسر کشور و 12 شعبه و نمایندگی در خارج از مرزها که در واقع در حکم خدمات پس از فروش بیمه ایران انجام وظیفه نموده و چرخه فروش نمایندگیها را تکمیل می نماید. همچنین با سرمایه‌ای بالغ بر 34.298 میلیارد ریال که به تنهایی بیش از تمام شرکتهای بیمه خصوصی و خصولتی است که تمامی آن متعلق به دولت جمهوری اسلامی ایران است. در حال حاضر، بیمه ایران با گسترش روزافزون فعالیت سرمایه‌گذاری خود در چارچوب مقررات در بیش از 115 شرکت سرمایه‌پذیر بورسی و 29 شرکت خارج از بورس و ارائه نرخ مناسب بیمه توانسته است طی سالیان اخیر خود را به عنوان یکی از شرکتهای برتر بیمه ای در ایران و جهان معرفی کند.

چرا بیمه شخص ثالث با بیمه آنلاین ؟

اگر چه وبسایت بیمه آنلاین با محوریت ارائه انبوه بیمه های عمر طراحی گردیده است لیکن در زمینه ارائه خدمات اینترنتی و آنلاین بیمه شخص ثالث نیز محیطی بسیار ساده و برای کلیه کاربران ایجاد نموده است . در این وبسایت شما با تعاریف و مفاهیم بیمه شخص ثالث، قوانین بیمه های بیمه شخص ثالث ، سوالات متداول در بیمه های بیمه شخص ثالث ، پیشنهادات انواع بیمه نامه بیمه شخص ثالث ، شرایط عمومی بیمه نامه بیمه شخص ثالث، مقالات بیمه های بیمه شخص ثالث و دهها مطلب جذاب در مورد بیمه شخص ثالث خواهید دید.

جهت استفاده کامل از امکانات و مزایای سایت بیمه آنلاین اینجا را کلیک نماید.

چرا بیمه شخص ثالث با نمایندگی علوی ؟

نمایندگی علوی بعنوان یکی از 3770 نماینده شرکت سهامی بیمه ایران در سال 1383 پا به عرصه رقابت در صنعت بیمه نهاد ، این نمایندگی از سال 1384 تاکنون همه ساله بعنوان یکی از نمایندگان برتر در زمینه بیمه اتومبیل و بخصوص بیمه شخص ثالث و پیشرو در ارائه اینترنتی این بیمه نامه و تحویل فوری و رایگان در محل مطرح بوده است.این نمایندگی با مدیدیت سید عباس علوی لواسانی بر اساس اصول و عقاید و اتکال به خداوند متعال و بهره گیری از نیروهای جوان خود در بخشهای فنی و آی تی توانسته است غیر ممکن ها را ممکن سازد و همواره در روشهای نوین ارائه خدمات بیمه ای بخصوص در رشته های شخص ثالث و بدنه  ، بیمه اشخاص , بیمه باربری , بیمه مهندسی , بیمه مسئولیت و بیمه آتش سوزی پیشتاز باشد.

 محاسبه آنلاین بیمه شخص ثالث

قبل از ورود به محاسبه آنلاین بیمه شخص ثالث می بایست عوامل موثر در قیمت بیمه شخص ثالث را بررسی نمود،که در بخش ذیل بطور خلاصه بررسی می نماییم:

تعهدات بیمه گر:

 تعهدات مالی و جانی شرکت سهامی بیمه ایران که البته حداقل آن طبق مصوبات بیمه مرکزی در ابتدای هر سال محاسبه و سقف آن در اختیار شرکتهای بیمه است محاسبه و اعلام می گردد.

نوع وسیله نقلیه:

نوع وسیله نقلیه که می تواند سواری ، بارکش،کامیون،کامیونت،استیشن،اتوکار،می نی بوس،اتوبوس ، ون و موتور سیکلت تاثیر مستقیم بر روی قیمت بیمه شخص ثالث داراست.

خسارت‌های بدنی در بیمه شخص ثالث:

هرگونه آسیب و جراحتی که فرد یا افراد شخص ثالث حاضر در حادثه را به نوعی درگیر کند در گروه خسارت های بدنی قرار می‌گیرد. این خسارت‌ها شامل شکستگی، از کار افتادگی، نقص عضو، دیه فوت و ... است. هزینه‌های مرتبط با معالجه و بازگشت سلامت این افراد به عهده‌ی شرکت بیمه است.در صورتیکه اتومبیلی در سالهای قبل خسارت جانی داشته یا نداشته باشد بر روی قیمت بیممه شخص ثالث تاثیر مستقیم داراست.

خسارت‌های مالی در بیمه شخص ثالث:

ضررهایی را در بر می گیرد که در جریان حادثه به اموال و دارایی‌های حاضر در محل وارد شده باشد. این عدد از هفت میلیون و هفتصد هزار تومان شروع میشود و تا چهل میلیون تومان قابل خریداری هستند.گرچه یکی از مهمترین تعهدات در بیمه شخص ثالث دیه فوت و نقص عضو میباشد که برای سرنشین 210 میلیون تومان و برای شخص ثالث308 میلیون تومان قابل خریداری است و قابل تغییر نمیباشد,پس تنها تعهدی که قابل تغییر است تعهدات مالی است. در صورتیکه اتومبیلی در سالهای قبل خسارت مالی داشته یا نداشته باشد بر روی قیمت بیممه شخص ثالث تاثیر مستقیم داراست.

نکته:طبق قانون جدید بیمه شخص ثالث

تخفیف عدم خسارت:

ظبق قانون جدید بیمه شخص ثالث تخفیف عدم خسارت بمدت چهارده سال و سالیانه پنج در صد محاسبه و بر روی بیمه نامه اعمال می گردد.

 جریمه در کرد:

زمان اتمام بیمه نامه نیز در قیمت بیمه شخص ثالث تاثیر بسزایی دارد،همانطور که می دانیم بیمه شخص ثالث بیمه ای اجباریست و چنانچه در موعد مقرر تمدید نگردد بمدت یکسال بدون هیچ نوع پوشش بیمه مبلغ آن بصورت روزشمار محاسبه و از بیمه گزار دریافت می گردد.